|
Szervezetünknek szüksége van olyan tápanyagokra, amelyek a szükséges hő- és mechanikai energiát szolgáltatják. Ilyenek a zsiradékok és a szénhidrátok, például az édességek valamint a lisztneműek.
Energiaszükségletünk mintegy 50-70 százalékát a szénhidrátok fedezik, ők a legfőbb energiaszolgáltatóink. A legtöbben - az elhízástól való félelem miatt - mégis mumusként rettegnek tőlük. A szénhidrátok legfontosabb szerepe az energiatermelés, vagyis a szervezet energiatartalékát az izmokban és a májban lerakodó glukogén képezi. Másik lényeges szerepe a testhőmérséklet szabályozása. Testünk úgy lett megalkotva, hogy hidegben a szénhidrátfogyasztás jóval nagyobbnak kell lennie, mivel a szervezetnek több hőt kell termelnie.
A szénhidrátfogyasztás növelése ajánlott: nagy fizikai erőkifejtés, magas láz, a máj működésének zavara, elégtelen nem kiegyensúlyozott táplálkozás esetén. Azoknak, akik súlyfelesleggel küszködnek, csökkenteniük kell a szénhidrátbevitelt. A szakorvosok számításai alapján a felnőttek napi szénhidrátszükséglete a testsúly 1 kg-jára, hozzávetőleg 5 g-ban állapították meg.
Természetesen ez a fizikai erőkifejtéstől és a munkatevékenységtől függően növekedhet illetve csökkenhet. Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy idősebb korban a szénhidrátszükséglet jóval kisebb.
Fontos tudni: a szénhidrátok csoportjába tartozik többek között a gyümölcscukor, a cukor, a szőlőcukor és a keményítő, amelyek leginkább tésztafélékben és édességekben találhatók. Ezekre az anyagokra jellemző, hogy meglehetősen könnyen és gyorsan égnek, ezért szervezetünk energiaszükségletét csak részben fedezik.
Mit együnk, amikor szénhidrátnapot tartunk?
Gabonaféléket, édességet, süteményt, pizzát, lasagnét stb. De ezen a napon is fogyasztható nyers zöldség, salátaként elkészítve, köretként.
Szénhidrátos recept tipp: Rakott kalács
Elkészítéséhez 4 adagra: 1 kg sima kalács, 1 kg bármilyen szezonális puha gyümölcs, pl: barack/barackbefőtt, 1 liter 1,5 százalékos tej, 1 dl rum és 1 tasak vaníliapuding szükséges.
A már előzőleg megsütött sima kalácsot (vagy boltból vásárolt sima kalácsot) felszeleteljük, a szeleteket egy nagyobb lapos süteményes tálba fektetjük vagyis kibéleljük vele a tálat, a gyümölcsöket kis kockákra vágjuk és a kalácsra fektetjük. Az egészet lelocsoljuk kevés rummal, majd utolsó lépésben az előzőleg elkészített vaníliapudinggal. Mivel a kalács és a vaníliapuding is tartalmaznak cukrot, ezért külön cukrot már ne adjunk hozzá. Végül 60 percig tegyük hűtőszekrénybe, és csak ezt követően fogyasszuk. Jó étvágyat kívánunk hozzá! (A rakott kalács egy adagja 686 kcal!)
Lényeges, hogy ne essünk egyik végletből a másikba, igyekezzünk változatos étrendet összeállítani! Bármilyen életmódváltás előtt szükséges a szervezet alapos kivizsgálása és állapotfelmérése, illetve mindenki konzultáljon családorvosával!
|